Koju valutu kupiti?
Putovanje u inostranstvo, odluke koje donosite kada su u pitanju biznis, plata ili pak devizne penzije, često zavise od valutnih kretanja.
Koju valutu da kupite ako vaš posao zahteva trgovinu valutama? U biznisu je to jedna od najvažnijih odluka, posebno kada je tržište valuta nestabilno. Zato je veoma bitno da budete dobro informisani oko svega.
Vaš izbor valute zavisiće od nekoliko važnih faktora, pa je važno da donesete pametnu odluku. Ostanite sa nama i saznajte kako da odaberete najbolju valutu u određenim situacijama i na najsigurniji način sačuvate novac i njegovu vrednost.
Osnovni faktori koji utiču na kurs valuta
Kada je u pitanju kretanje kursa određenih valuta, situacija nije baš jednostavna. Postoje brojni faktori koji utiču, a neki od njih su:
- Ekonomska stabilnost zemlje – Na stabilan kurs valute utiče stabilna ekonomija jedne države. Zemlje sa visokim nivoom bruto domaćeg proizvoda i pozitivnim ekonomskim pokazateljima imaju stabilnije valute.
- Inflacija - Visoka inflacija umanjuje vrednost valute. Niža inflacija doprinosi stabilnosti valute i njenom jačanju. Valute sa niskom inflacijom obično se smatraju boljim ulaganjem.
- Kamatne stope - Više kamatne stope privlače strane investicije. To povećava vrednost valute. Kamatne stope utiču na troškove zaduživanja i investicije. Ovo direktno utiče na potražnju za valutom.
- Politička stabilnost – Na stabilnost valute utiče politička stabilnost zemlje i poverenje u njenu vlast. S druge strane, politička nesigurnost stvara nestabilnost i pad vrednosti valute.
- Trgovinski bilans – Kada država izvozi više nego što uvozi, povećava se vrednost njene valute. Pozitivan trgovinski bilans povećava potražnju za domaćom valutom.
- Međunarodni dug - Veliki spoljnopolitički dugovi umanjuju poverenje u valutu. Tako, visoki dugovi dovode do devalvacije valute ili povećanja kamatnih stopa.
- Spekulacije na valutnom tržištu - Na kratkoročne promene kursa utiču potezi investitora i spekulacije na valutnom tržištu. Investitori proučavaju ekonomske izveštaje, predviđanja i događaje od kojih zavisi promena u vrednosti valuta.
- Prirodni resursi i bogatstvo zemlje – Zemlje bogate naftom, dragocenim metalima, mineralima i drugim prirodnim resursima, zbog izvoza tih resursa, imaju jaču valutu. Izvoz povećava potražnju za njihovom valutom.
Popularne valute za investiranje
Niste sigurni u koje valute da investirate? Predstavljamo vam neke od najpopularnijih valuta za ulaganje na globalnom tržištu:
- USD – Američki dolar: Važi za najpouzdaniju valutu na svetskom tržištu. Dolar se najčešće koristi i odlična je valuta za diversifikaciju investicija.
- EUR – Euro: Predstavlja stabilnu valutu. Spada u drugu po važnosti valutu na globalnom tržištu. Široko je rasprostranjena u mnogim zemljama Evrope.
- CHF – Švajcarski franak: Valuta poznata po stabilnosti i sigurnosti. Predstavlja sigurno utočište kada dođe do ekonomskih neizvesnosti.
- GBR – Britanska funta: Stabilna valuta, pogodna za investitore koji žele da se fokusiraju isključivo na britansko tržište.
Valute za putovanja
Dok pakujete kofere za putovanje, poslednje što želite je da gubite vreme u traženju menjačnica sa povoljnim kursom. Zato unapred proučite koju valutu je najbolje da obezbedite, i koliko novca možete da prenesete preko granice.
Kada putujete po Evropi, nema dileme, euro je logičan izbor. Ako posećujete zemlje gde euro nije zvanična valuta, raspitajte se da li je bolje poneti dolare ili lokalnu valutu.
Neke azijske i južnoameričke zemlje više koriste američki dolar nego lokalni novac. Raspitajte se u agenciji ili na zvaničnim sajtovima da li određena država lako prihvata kartice ili vam je neophodan keš. Imajte u vidu da manje i nerazvijene zemlje još uvek funkcionišu isključivo uz gotovinu.
Ne zaboravite, kursevi su nepovoljniji na aerodromima, nego u menjačnicama, pa je pametna i blagovremena priprema način da uštedite novac i olakšate putovanje.
Kada je pravo vreme za kupovinu valute?
Pravovremena kupovina valute je najbolje rešenje kada želite da investirate ili ako planirate putovanje. To će vam uštedeti novac i osloboditi vreme.
Prepoznavanje povoljnog trenutka uz praćenje kretanja kursa nije ni malo jednostavno. Ako pratite ekonomsku situaciju i najave centralnih banaka, nekad možete da predvidite promene kursa i da kupite valutu po najpovoljnijoj ceni.
Najbolji period za kupovinu deviza je ili kada je valuta stabilna ili kada njen kurs opada.
Nepisano je pravilo da banke i menjačnice bolje kurseve nude radnim danima. Preko vikenda i praznika, kursevi su nepovoljniji, jer su finansijska tržišta zatvorena.
Dodatno, pokušajte da izbegnete da kupujete devize u poslednjem trenutku, to nikad ne izađe na dobro. Aerodromske menjačnice imaju visoke provizije, pa ih izbegavajte u širokom luku.
Dakle, izbor najbolje valute će zavisiti uvek od vaših potreba. Razlika je da li kupujete novac za putovanje, štednju ili investicije. Stabilne valute poput evra i američkog dolara su uglavnom siguran izbor. Za putovanja je pak najbolje istražiti da li se na toj destinaciji koristi lokalna valuta ili neka od globalno prihvaćenih.
Praćenje kursa, pravovremena kupovina i izbegavanje nepovoljnih menjačnica mogu vam uštedeti novac.
Bilo da razmišljate o dugoročnoj investiciji ili jednostavno želite povoljno zamenite novac pre putovanja, detaljno se informišite o svemu. Imajte u vidu da će vam pametan izbor valute nekad doneti veću sigurnost i finansijsku dobit.
Komentari(0) Napiši komentar